poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Przedwakacyjne przygotowania

htttp://stabilnie.pl
Czas wakacji przed nami. W tym roku w Polsce nie będzie wielu długich weekendów, ale i tak urlop musimy wykorzystać. Wiadomo, że przezorny zawsze ubezpieczony, ale tak jak w ubezpieczeniach komunikacyjnych nie samym OC kierowca żyje, tak i w podróży nie samą wycieczką turysta się cieszy. Bo przecież ważne są jeszcze ubezpieczenia podróży. Wyjazd na wakacje to świetna rzecz, którą wielu z nas planuje już od wielu tygodni. 

Jednak oprócz miejsca wyjazdu, zarezerwowania hoteli, sposobu transportu oraz wielu innych czynników wymagających naszej uwagi, musimy również pomyśleć o sensownym ubezpieczeniu. Oprócz znanych każdemu, chociażby z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych NNW i OC, istnieje ważna polisa specyficzna dla ubezpieczeń turystycznych. Konkretnie jest to ubezpieczenie podróży KL, czyli ubezpieczenie kosztów leczenia. To ubezpieczenie podróży, jak sama nazwa wskazuje, proponuje nam zwrot kosztów w przypadku niespodziewanego zachorowania, czy wypadku podczas naszych urlopowych wypadów. 

Ubezpieczenie podróżne KL różni się w zależności od ubezpieczyciela, najczęściej jednakże obejmuje ono koszt pomocy lekarskiej, kupna medykamentów, hospitalizacji, transportu medycznego do placówki pomocy lub do kraju. To ubezpieczenie nie obejmuje zazwyczaj chorób przewlekłych, chronicznych, wenerycznych, AIDS, wypadków będących następstwem przestępstwa lub spożycia alkoholu, narkotyków. Zakład ubezpieczeniowy może również odmówić wypłacenia zadośćuczynienia w wypadkach spowodowanych sportami ekstremalnymi (jest na to często osobna polisa), czy działaniami wojennymi w obszarze naszego wyjazdu. 

Za każdym razem zapoznajmy się zatem dogłębnie z warunkami ubezpieczenia, jeżeli przewidujemy aktywny wypoczynek, być może będziemy zmuszeni wykupić dodatkową polisę. Sam proces wypłaty zadośćuczynienia zależy od kosztów jakie trzeba pokryć. Jeśli są niskie, ubezpieczony pokrywa je z własnej kieszeni i otrzymuje zwrot po powrocie z podróży. Jeśli koszty są duże, trzeba natychmiast zawiadomić zakład ubezpieczeniowy z prośbą o natychmiastowe wsparcie pieniężne. Warto też nadmienić, że w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych, nie ma szczególnych przypadków lub form polis na zimę.

piątek, 26 kwietnia 2013

Co o OC mówi ustawa?


Ustawowo obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne ma sztywno określone ramy – jeśli chodzi o zakres odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego, czas trwania, sumy gwarancyjne, etc. Dzisiaj co nieco opiszę ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych.
A więc zakres. OC chroni odpowiedzialność cywilną właściciela pojazdu mechanicznego przed konsekwencjami szkód przez niego wyrządzonymi w ruchu pojazdów (również – parkowania, wysiadania z samochodu, etc) osobom trzecim. Nie jest więc to ubezpieczenie samochodu, nie jest to też ubezpieczenie kierowcy. Zapamiętajmy raz na zawsze. Nie dostaniemy świadczeń z OC, jeśli walnęliśmy w drzewo.
OC zawierane jest na 12 miesięcy, a umowa przedłuża się automatycznie na kolejny okres, jeśli nie została zawczasu wypowiedziana. Uwaga! Możesz przerwać polisę w dowolnym momencie, pod warunkiem że:
  • wyrejestrujesz pojazd – skradziono ci go albo go złomujesz;
  • kupujesz od kogoś auto i nie chcesz korzystać z jego firmy ubezpieczeniowej.
Ile kosztuje OC? Cóż – dla każdego cena jest inna. Niektórzy płacą powyżej 1000 złotych, a ci bardziej doświadczeni kierowcy, z wyrobionymi zniżkami za bezszkodowość schodzą nawet do 300 złotych. Ważne, że za tak niską bądź co bądź kwotę zyskujesz ochronę:
  • do 5 milionów za szkody na osobie;
  • do 1 miliona za szkody majątkowe.
Ogromna to pewność, prawda?